Kuigi annetamine tuleb paljude inimeste mõtteisse jõulupühade ajal, annetavad eestlased aktiivselt kogu aasta jooksul. Sellele lisaks on meie pisikeses riigis mitmeid muid põnevaid fakte seoses annetamisega – alljärgnevalt toome välja 5 sellist kiiret fakti, mida sa ei teadnud võib-olla annetamise kohta Eestis.
1. “Ma Armastan Aidata” keskkond on loodud Swedbanki osalusel
Kui oled hoidnud uudistel silma peal, on üsna reaalne, et oled juba kursis veebikeskkonnaga Ma Armastan Aidata. Tegemist on suurima annetuskeskkonnaga, mis koondab enda juurde erinevad vabaühingud, kellele saab raha annetada.
Portaal on aga loodud koostöös Swedbankiga, kes annetab ka ise väga suure hulga raha – kokku on kogutud kokku üle 1.6 miljoni euro, sellest 400 000 eurot on annetatud Swedbanki poolt. Portaali kaudu on annetamine väga lihtne, mistõttu on see muutunud ka eelistatud paigaks annetuste tegemiseks ja kogumiseks.
2. Kasiino Paf sai alguse heategevusliku organisatsioonina
Kasiinod tekitavad tavaliselt inimestele esimese reaktsioonina mõtte sellest, kuidas mängides kulutatakse vaid raha ning kasiino teenib järjest rohkem tulu. Soomest pärit kasiino Paf on aga värskendav erand. Paf loodi 1966. aastal Ahvenamaal vaid ühel eesmärgil: heategevuseks. Ka tänapäeval tegeleb Paf aktiivselt heategevusega, olles üks kõige aktiivsemaid annetajaid, seda eriti kasiinode hulgas. PAFi ülevaade avaldatakse Playin.ee-s.
3. Eraisikud annetavad rohkem kui ettevõtted
Eestis on annetamine muutunud niivõrd levinuks, et statistika kohaselt on eraisikud annetanud aasta lõikes lausa rohkem kui ettevõtted – sellised olid näiteks 2016. aasta andmed. Kuigi ka annetusi tegevate ettevõtete arv on kasvanud ning samamoodi ka summa, on eraisikute poolt tulnud annetused aasta-aastalt kasvanud tohutul määral, moodustades nüüd lausa suurema osa kui ettevõtete annetused.
4. SOS Lasteküla on edukaim annetuste koguja
Kellele aga eelistavad eestlased oma raha annetada? 2016. aastal oli kõige suurem annetuste koguja SOS Lasteküla, kellele annetati lausa üle 1.9 miljoni euro. SOS Lasteküla on oma õilsa eesmärgiga selgelt silma jäänud ning on pidevalt inimeste mõtteis, kui räägitakse annetustest. Muidu aga meeldib eestlastele annetada ka usulistesse organisatsioonidesse ja erinevatesse heategevusfondidesse.
5. Eestlased ei ole kõige aktiivsemad annetajad
Kuigi ülaltoodust võib tunduda nagu eestlased annetaksid rohkelt, siis tegelikult on selgunud rahvusvahelistest uuringutest, et eestlased pole sugugi nii aktiivsed annetajad. Vastupidiselt – eestlased on edetabeli lõpus üheskoos teiste Balti riikidega, kuna umbes veerand eestlastest on tegelenud annetustega. Kõige aktiivsemate annetajate hulgas on näiteks Malta, Island ja Holland. Seega – oleme küll olnud tublid annetajad, kuid kindlasti on kasvuruumi!